Yemek Masası Ölçüleri

Yemek masaları, evlerimizde en sık kullandığımız mobilyalardan birisidir. Farklı mekânlar için tasarlanabilen modern yemek masaları, ev dekorasyonunda özel bir etki yaratmaktadır. Evdeki kişi sayısında göre en uygun masa seçimini yaparken ideal ölçüleri gözardı etmemelisiniz. Tam olarak kaç kişilik bir masa ihtiyacınız var ve bu masayı evinizin hangi bölümünde değerlendireceksiniz? Tüm bu sorulara yanıtlar ararken özenli olmalısınız.

Yemek Masası Ölçüleri

Ölçüleri konusunda yeterli özeni göstermediğinizde masalar evinizle uyumsuz bir görüntü oluşturacaktır. Günümüzde masa ölçüleri genelde talep edilen biçime, kişi sayısına, şekle ya da konfor konusundaki beklentilere göre değişebilir. Kare, yuvarlak ya da standart formlara göre kaç cm yüksekliğinde bir yemek masasına ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin.

Yemek masası

Yemek masası satın alırken en çok merak edilen konulardan biri de yemek masa ölçüleridir. Ölçülerin genel olarak değişken olması, alıcıları dikkatli olmaya zorlamaktadır. Her yemek masası için belli standart değerler söz konusu olsa da imalattan kaynaklı olarak belli farklılıklardan söz etmek mümkündür. Standart ölçüleri baz almak genel olarak yemek esnasında ihtiyacınız olan konforu sağlar. Yemek masaları için ne çok yüksek ne de çok alçak masalar tercih edilmemelidir. Bu konuda özel imalat yemek masalarına yöneliyorsanız, risk almamak adına standart değerleri referans alabilirsiniz. Çünkü istemediğiniz ölçülerle oluşturulmuş yemek masalarında bir revizyon oluşturmak oldukça maliyetli olabilir.

Yemek masalarında kalite ölçülerinden biri de ideal yemek masası boyutunun sağlanmasıdır. Maliyetlerden kaçmak adına ölçüleri düşük tutmak, oldukça olumsuz bir tablo yaratmaktadır. Ölçülerde zengin davranmak, kalite ve vizyonun önemli bir göstergesi olarak düşünülmelidir. Dilerseniz şimdi özel olarak 2, 4, 6 ve 8 kişilik yemek masalarında ideal ölçülere göz atalım.

2 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

Belli bir sabit ölçüden söz edip “standart yemek masası boyutudur” demek oldukça yanıltıcı sonuçlar yaratabilir. Çünkü her yemek masası modelinin kendine has ölçüleri olmak zorundadır. Yemek masalarının hem fazla yer kaplamaması hem de mekân ile dekoratif anlamda uyumlu olması, beklenen bir durumdur. 2 kişilik yemek masası ölçüleri için geçiş alanlarına, şekle ve boşluklara dikkat etmelisiniz.

2 kişilik yemek masaları genelde yuvarlak ve kare biçimindedir. 2 kişilik yemek masaları, yeni evli çiftler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kalabalık aileler için çok cazip sayılmayan bu tip masalarda genişlik genellikle 60 cm, derinlik ise 70 cm şeklindedir. Öte yandan 2 kişilik yemek masalarında yükseklik 70-75 cm aralığındadır.

4 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

Yemek odalarını zihninizde tasarladığınızda, kullanılacak alanı ya da masa şeklini dikkate almalısınız. Örneğin dikdörtgen yemek masaları ya da yuvarlak yemek masaları arasından nasıl bir tercih yapacaksınız? Kaç cm genişliğinde bir yemek masası, ev dekorasyonunuz ve konfor alanınız için uygun? Masada yer alacak kişiler tam anlamıyla yerleştikten sonra sandalyenin geriye çekilebilmesi adına bir boşluk mesafesi gerekir. 4 kişilik yemek masaları tercih edilirken bu tip detayları atlamamanız gerekir.

4 kişilik bir yemek masası aldığınızda masanın minimum 120 cm olmasına dikkat edin. Masanın genişliğiyse en az 70 cm olmak durumundadır. Bu genişlik, salatalardan mezelere kadar servisi yapılacak pek çok yiyecek için size yer açma şansı sunar. 4 kişilik masalar genelde yuvarlak, oval ve kare şeklindedir. Standart 4 kişilik kare yemek masalarında ölçüler 90-125 cm arasındadır. Oval masalarda genişlik 90 cm’e kadar artabilir. Ölçüleri oluştururken masalarınızın şeklini dikkate almak size önemli bir avantaj sunacaktır.

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

Yemek masası için standart ölçü, yukarıda da belirttiğimiz üzere 2,4, 6 ve 8 kişilik masalarda spesifik olarak açıklanabilir. Bu nedenle de yemek masası ölçülerini tek bir değer üzerinden sunmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır. 6 kişilik yemek masaları en sık tercih edilen yemek masası türlerinden bir tanesidir. İdeal yemek masası olarak görülen 6 kişilik yemek masalarında kısa kenar uzunlukları genel olarak 102 cm şeklindedir. Genişlik tarafında ise asgari ölçülerin 198 cm olduğu söylenebilir.

Son olarak 6 kişilik yemek masalarında minimum yükseklik 76 cm biçimindedir. Elbette bu ölçülerin asgari ölçüler olduğu unutulmamalıdır. 6 kişilik yemek masalarında, sandalyelerin arka bölümlerinde yarım metrelik bir boşluk bırakılması önemlidir. 6 kişilik yuvarlak masalarda ideal minimum çap 138 cm şeklindedir. İdeal olan çap ölçüsüyse 150 cm olmalıdır. Bugün evlerin çoğunlukla metrekare olarak daha düşük seviyelere gerilediği görülmektedir. Dolayısıyla salonda ya da mutfakta yer alacak 6 kişilik bir masanın ölçüleri idealin dışına çıkmamalıdır.

Restoran Masası Ölçüleri

Yemek masaları söz konusu olduğunda en çok merak edilen sorulardan birinin “restoran masa ölçüleri ne kadardır?” sorusu olduğunu görüyoruz. Restoran masalarını almadan önce mekanınızın yapısı ve servis kapasitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tarz masalarda yemek odasında kullanılan masaların aksine müşteri konforu ön plandadır. Dolayısıyla masa yüksekliği en çok önemsenen kriterlerden birisidir. Restoran yemek masaları yükseklik anlamında geleneksel olarak 75 cm biçimindedir. Bunun tüm dünyada böyle bir ortalamaya sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Bu ölçülerin daha altında bir yüksekliği tercih edenler ise daha çok bar ya da benzeri işletmelerdir. 75 cm yükseklikteki masalarda sandalye yüksekliği ise 47 cm olarak belirlenmektedir. Restoranlarda düşük masalar ne yazık ki bel ya da diz ağrılarına yol açabilir. Böyle bir olumsuzluğun önüne geçmek adına yüksek masalar görece daha akıllıca bir tercih olacaktır. Diğer yandan çok geniş restoran masaları, masa örtüsü maliyetlerini artırabilmektedir.

Yuvarlak Yemek Masası Ölçüleri

Yemek odası içerisinde yuvarlak masaların da öncelikli olarak tercih edildiğini görüyoruz. 4 ya da 6 kişilik yuvarlak yemek masası ölçüleri için standart değerleri dikkate almakta fayda vardır. Yuvarlak masalarda kare masalara kıyasla daha az kişi oturabilir. Fakat estetik açıdan yuvarlak bir yemek masası, kare yemek masaların önündedir. Yuvarlak yemek masalarında (6 kişilik) ideal ölçü 46-66 inç aralığınadır. Bu da ortalama 116-168 cm gibi bir aralığa tekabül eder. 8 kişilik yuvarlak masa ölçüleri ise 66-72 inç (168-182 cm) aralığındadır. Geniş ailelerin yuvarlak masaları tercih etmesi pek önerilmez. Bu tarz kalabalık aileler için kare formundaki masalar daha idealdir.

9.5.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.