Standart Koltuk Ölçüleri

Standart koltuk takımların ölçüleri, genellikle standart ölçülere sahip oturma odanızın ölçülerine göre tasarlanan koltuk takımı modellerinden oluştuğu söylenebilir. Bununla beraber günümüzde yaşam alanlarının mimari yapı kaynaklı birbirinden farklı ölçülere sahip olması, yeni bir ev için tercih edilen koltuk takımlarında satın almadan önce dikkat edilmesini gerektiriyor.

Standart Koltuk Ölçüleri

Evinizin genişliğine göre koltuk takımlarının standart ölçülerini bilmek ve gerektiğinde evinize özel ölçülerde koltuk takımı tasarımlarına yönelmek, yeni evinizde çok daha ferah bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlar. Talep edilen ölçüler doğrultusunda tasarlanan koltuk takımlarına sahip olmak ya da standart koltuk ölçülerinde oynama yapmak, bir ya da birden fazla içeriğin koltuk takımlarından çıkarılması istediğiniz kriterde koltuk takımına sahip olma imkânı sağlıyor.

Standart Koltuk Takımı Ölçüleri Nelerdir?

Standart koltuk takımı ölçüleri, her koltuğun modeline göre birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse standart ölçülerde bir L koltuk takımı, yaklaşık 50 cm ve 60 cm arasında üretilirken, burada oturma alanının geniş olması hedefleniyor. Bu durum geniş bir kullanım alanı oluşturduğundan, klasik koltuk takımlarından alınan verim L koltuk ölçülerinden de sağlanıyor.

Standart koltuk ölçüleri, koltuk takımlarının içeriğinde ve tasarım olarak yapısal özelliklerine göre farklılık gösteriyor. Ancak günümüz modasında modern koltuk tasarımlarının klasik koltuk modelleri ile iç içe geçtiği, birbirinden şık koltuk takımlarıyla evinizin havasını tamamen değiştirmenizi sağlıyor.

Bahsi geçen bu modeller arasında avangart, chester, modern koltuk takımları ve köşe koltuk takımı modelleri yer alıyor. Bu koltuk takımları, günümüzde çok fazla rağbet edilen modeller olarak biliniyor. Ayrıca evin ölçülerine ve mimari yapısına uygun olarak ayarlayabilme avantajı sağlayan bu koltuk takımları, her zevke uygun dekorasyon anlayışını karşılayan niteliklerle ön plana çıkıyor.

Oturma grupları arasında tercih yapmadan önce, birbirinden farklı model ve ölçülere sahip koltuk takımları arasından kendi evinize uygun ölçülerde olan ürünlere yönelmek, hayal ettiğiniz ev dekorasyonuna sahip olmanız için çok önemlidir. Bu sayede salonunuzda çok daha iyi bir planlama ile kullanışlı alanlar elde edebilirsiniz.

Standart üçlü koltuk ölçüleri, bir takım halinde değil bireysel olarak standart bir ölçüye sahiptir. Bu boyut aralığı genel olarak 200 ile 230 cm arasında şekillenir. Ayrıca 190 ile 250 cm arası üçlü koltuk ölçüleri bulmakta mümkündür. Üç kişilik olan koltuk modellerinde özel ölçü ile üretim yapılması mümkün olsa bile, standart ölçüleri 200 ile 238 cm’dir denilebilir. Yani üçlü koltuk takımı satın almadan önce, standart ölçülerin bu şekilde olduğunu bilmeli ve ona göre karar vermelisiniz.

Standart ikili koltuk takımı modellerinin ölçüleri de yine üçlü koltuklar gibi standart ölçülere sahiptir. Ancak talepleriniz doğrultusunda özel ölçülerde ikili koltuk takımı tasarımı yaptırabilirsiniz. Modern tasarımlarıyla dikkat çeken ikili koltuk takımlarının standart ölçüleri 1m6 ile 1m8 arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Koltuk takımlarının oturma yüksekliği, genellikle insanların boy ortalamaları baz alınır ve o şekilde üretilir. Buna göre standart koltuk takımlarında derinlik yaklaşık 45 cm ve 58 cm arasında olmaktadır.

Salon dekorasyonunda hem görsel anlamda şıklık hem de kullanım verimliliği elde etmek yaşam alanlarında çok önemlidir. Bu yüzden salonunuz için koltuk takımı yerleştirirken, odada yer alan diğer mobilyalar ve koltuk takımın arasında mesafe bırakmaya dikkat etmekte fayda vardır. Bunu elde etmek için standart koltuk takımlarında kullanılan oturma mesafesi ölçüsü en fazla 300 cm, en az ise 100 cm olması gerektiği ifade edilmektedir.

Bir oturma odasında kullanılan koltuk takımın görsel olarak ne kadar göze güzel geldiği önemlidir. Ancak satın aldığınız koltuk takımları kapıdan içeri girmiyorsa, içeride alanı çok fazla daraltmış ise bu güzelliğin tadını çıkarmak mümkün olmayacaktır. Bu yüzden koltuk takımını satın alıp eve geldikten sonra beklenmedik bir sürprizle karşı karşıya kalmamak için, koltuk takımı almadan önce evinizin salonunu ve kapısını ayrı ayrı ölçmek şarttır. Bu zor ve uğraştırıcı bir işlem olmadığı gibi çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir. Önceden ölçtüğünüzde, koltukları taşıma esnasında ve yerleştikten sonra herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamız olursunuz.

Evinizin giriş kapısı ve salon kapısını ölçtükten sonra, mutlaka koltuk takımını koymak istediğiniz odanın metrekaresini de ölçmeniz gerekir. Bu sayede oturma odanızın metrekaresine uygun koltuk ölçülerine dikkat ederken, diğer yandan eşyalarınız arasında oluşacak mesafeyi ayarlayabilirsiniz.

Salon dekorasyonu yaparken, en son nasıl bir görünüme sahip olacağını çok fazla merak etmeniz oldukça normal bir durumdur. Ancak göze hoş gelen bir dekorasyon için oturma grubu satın almadan önce hem salon, hem kapıları, hem de tercih edeceğiniz koltuğun ölçülerini mutlaka biliyor olmanız gerekir. Daha sonra salon ölçüsünü ve koltuk ölçüsünü karşılaştırıp buna buna bağlı bir seçim yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Standart koltuk ölçüleri hakkında bilgi sahibi olmak, salonunuzu nasıl dekore edeceğiniz hakkında sizlere ipucu verir. İkili ve üçlü koltukların standart ölçülerini göz önünde bulundurup, salonunuzun mimari yapısına uygun ölçülerde koltuk takımlarına yönelebilirsiniz.

Her Eve Uygun Ölçülerde Koltuk Takımları Kınık Mobilya’da

Yeni bir eve taşınırken ya da ev dekorasyonunda yeni eşyalara yer vermek istediğinizde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar tercih ettiğiniz eşyaların ölçüsünün salonunuza uyup uymamasıdır. Bu yüzden herhangi bir değişikliğe giriş yapmadan önce, salonunuzun ölçüsünü net bir şekilde bilmenizde fayda vardır.

Ailenizle keyifli vakitler geçireceğiniz, dinlenmek için kullanacağınız yaşam alanlarında işlevsellik her zaman için ön planda tutulmalıdır. Ayrıca size iyi hissettirmeyen yaşam alanlarında vakit geçirmek çok keyifsiz olacaktır. Çok beğenerek satın aldığınız oturma gruplarının eve geldikten sonra beklemediğiniz bir sürprizle tadınızı kaçırmasını istemiyorsanız, salonun ve koltuğun ölçülerini bilip buna bağlı olarak koltuk takımı alışverişi yapmanız en mantıklı olan yoldur. Salon ya da oturma odasının ölçüsünü bilmeden alınan koltuk takımları, sonu hüsranla biten ve hayal ettiğiniz yaşam alanına kavuşmasına engel olan bir durumdur.

Evlerde ve sizi yansıtan yaşam alanlarınıza uyumun tek adresi olan Kınık Mobilya, standart koltuk ölçülerinde modelleri bulabileceğiniz gibi kişisel özel ölçülerde koltuk takımlarını tamamen sizin zevkinize göre üretiyor.Koltuk takımı alırken firma seçiminin ne kadar önemli olduğu, koltuk takımı eve geldiğinde anlaşılır. Bu gibi beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için her zaman kaliteli ve güvenli alışveriş olanağı tanıyan nitelikli firmalara yönelmek önem arz eder. Bu anlamda Kınık Mobilya, aradığınız üst düzey kalite standartlarında ürün seçeneği ile beklentilerinizi karşılayan profesyonel bir firmadır. Müşteri odaklı çalışan firmamız için öncelikli olan daima sizin istek ve ihtiyaçlarınız olduğundan, mobilya sektöründe daima bu istekler doğrultusunda yaptığı çalışmalarla öncü olmaya devam etmektedir. 

Geniş ürün seçeneğinin yer aldığı Kınık Mobilya web sitesini ziyaret ederek evinizin havasını tamamen değiştirecek modern dokunuşlara sahip mobilyalara, bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında sahip olabilirsiniz.

Kolay alışveriş imkânı ve kaliteli hizmet anlayışının ev dekorasyonu ve mobilya sektöründe birleştiği tek nokta olan Kınık Mobilya, her zevke uygun tasarımlarla ve uzun ömürlü ürün seçenekleriyle beklentilerini karşılamaya devam ediyor. Sizde Kınık Mobilya tecrübesinin verdiği gönül rahatlığını deneyimlemek için şimdi web sitemize göz atabilirsiniz. Kınık Mobilya, mobilyada kalitenin tek adresi olmaya devam ediyor. 

15.2.2023

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.