Şönil Kumaş Nedir? Şönil Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Şönil kumaş, genel olarak koltuk kaplamalarında kullanılan, kullanışlı ve uzun ömürlü olan döşemelik kumaştır. Canlı ve parlak bir görünüme sahip olan şönil kumaş çeşidi, pamuklu ve polyester özelliklerde üretilen bir malzeme olarak bilinir. Tekstil sektöründe sıklıkla tercih edilen şönil kumaşı 18. Yüzyıldan beri kullanıcılar arasında oldukça yaygındır. Bu yönü son dönemde oldukça dikkat çeken ve herkes tarafından kullanılan şönil kumaşlar, tok ve kalın bir yapıya sahiptir.

Şönil Kumaş Nedir Şönil Kumaş Özellikleri Nelerdir

Döşemelik bir kumaş çeşidi olan şönil kumaşın yine kendi malzemesinden üretilen ipin adı da yine şönil iplik olarak bilinmektedir. Bu kumaşın ismi, Fransızca Chenille kelimesinden dilimize şönil şekilde geçmiştir.

Şönil Nedir?

Şönil, tüylü ve kadife bir yüzeye sahip olmak için çekirdek iplik üzerinde katmanlar oluşturarak üretilmiş bir kumaş türü olarak karşınıza çıkar. Çoğu zaman bu kumaş çeşidi, koltuklarda ve sandalyelerde döşemelik olarak kullanılır. Desenli olarak dikkat çeken şönil kumaş çeşitleri, koltuk kaplamalarında en sık rağbet edilen modellerdir.

Günümüzde her zevke uygun özelliklerde farklı koltuk kaplama kumaşları bulmak çok kolay bir hale gelmiştir. Şönil kumaşların diğer kumaşlarla kıyaslandığında daha çok rağbet görmesinin sebebi hem daha kaliteli bir yapıya sahip olması hem de daha uygun fiyatlı olmasıdır. Fiyat olarak pahalı olan kumaşlar kadar nitelikli özelliklere sahip olması, yüzyıllardır aktif şekilde şönil kumaşın hayatımıza dâhil olmasını sağlamıştır.

Şönil Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Şönil kumaş pek çok farklı özellikleriyle bilinmektedir. Eski dönemlerden bu güne kadar aynı öne çıkan şık tasarımıyla dikkat çeken şönil kumaşı özellikleri başlıca şu şekildedir;

  • Şönil kumaş hiçbir zaman kayma yapmayan bir kumaş türüdür. Bunun sebebi, çok kalın bir kumaş yapısına sahip olmasından kaynaklıdır.
  • Dolgun ve tok bir yüzeyi vardır. Dokusu ise son derece sağlamdır.
  • Bu kumaş türü canlı ve parlak bir yüzeye sahiptir. Göz alıcı ve dikkat çeken bir görünümü vardır.
  • Kolay kolay yırtılmaz ve dökülme yapmaz.
  • Diğer kumaş türleri ile kıyaslandığında çok daha ekonomik fiyatlara sahip olabilirsiniz.
  • Ayrıca üretim süreci oldukça kolay ilerler.
  • Kullanıldığı hiçbir yüzeyde terletme gibi rahatsız edici durumlara sebep olmaz. Her açıdan verimli ve kullanıcı konforunu sağlayan bir kumaş seçeneğidir.
  • Modern ve şık bir kumaş olarak her zevke hitap eder. Bunun sebebi ise her çağa hitap eden, zamansız bir tarzı vardır. Bu sebeple uzun yıllar boyunca içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bahsedilen bu özellikler kumaş olarak konforlu bir kullanım deneyimi yaşamayı hedefleyen şönil kumaşı çok daha çekici hale getirmektedir. Öyle ki günümüzde sadece koltuk, sandalye kaplamalarında değil kıyafet olarak şönil kumaş tercih edenlerin sayısı hiçte az değildir. Her açıdan işlev olması şönil kumaşı mobilya sektöründe ön plana çıkarır. Kaliteli görünümü olduğu gibi aynı zamanda tüylenme yapmayan bir dokusu vardır.

Oturma gruplarının görsel anlamda dikkat çekmesini sağlayan şönil kumaş, aynı zamanda konforlu dokusu ile herkes tarafından çok beğenilir. Mutfak, oturma odası, salon ve çalışma odalarının ortak kullanım bölgelerinde çok fazla yer verilen şönil kumaş olumlu özellikleriyle kullanıcıların beğenisini kazanır.

Şönil Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Şönil, ilk hayatımıza girdiğinde yatak örtülerinde, yorgan ve halılarda kullanılan bir kumaş türüydü. Zaman içerisinde kullanıcı memnuniyetinin artmış olması şönil kumaşı hırka, bornoz, şal, kazak, tunik, eldiven gibi pek çok tekstil ürünü üretirken kullanılarak daha popüler hale gelmesine sebep oldu. Sahip olduğu yumuşak yapısı, giyim ürünleri açısından yararlı bir kumaş olabileceğini düşündürdü. Özellikle mobilya sektörünün olmazsa olmazı haline gelen şönil kumaş, şimdilerde perde üretiminde de karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca puf gibi dekoratif ürünlerde de şönil kumaş rahatlığını bulmak mümkün. Bu kumaşla üretilen puf modelleri, yumuşacık bir yapıya sahip olduğundan dolayı oldukça konforludur. Ayrıca yatak odası, çocuk odası gibi dinlenme alanlarında da şönil kumaş rahatlığına yer verebilirsiniz.

Bu kumaş aynı zamanda yemek odası takımlarının sandalye bölümlerinin kaplanmasında da görev almaktadır. Yıllarca kullanılmasına rağmen kolay kolay deforme olmayan bir yapıya sahip olması, dayanıklı bir kumaş seçeneği olarak tercih edilmesine neden olur. Bu sebeple kullanıcıların ilk tercihleri arasında şönil kumaş yer almaktadır. Yumuşacık bir hisle dinlenme alanlarının dikkat çeken parçası olan şönil kumaşı, yatak odanızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Şönil kumaşın öne çıkan özelliklerinden biri olan yumuşak doku, beraberinde esneme payı getirmediğinden kullanıcıların kafasında soru işareti oluşabilir. Bu kumaşta herhangi bir esneme payı olmadığı bilinmelidir. Bunu bilerek tercih ettiğiniz şönil kumaştan beklediğiniz performansı almak çok daha kolay olacaktır.

Yüzyıllardır tercih edilen bu kumaş çeşidi, son derece dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kolay kolay yıpranmaz ve dokusu bozulmaz. Makineye attığınızda çekme yapmayan şönil kumaş, senelerce sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz özelliklere sahiptir.

Tüylü ve kadife bir yapısı bulunan bu kumaşların aynı zamanda çok sıcak tuttuğunu söyleyebiliriz. Şönil kumaş kullanılarak üretilen hiçbir tekstil ürününün kullanırken üşümezsiniz. Tam aksine son derece sıcak bir kumaş türüdür ve konforlu hissiyatıyla rahatlık verir.

Evinizde kullanmak istediğiniz mobilyaların döşemelerinde şönil kumaşa yer vermek istiyorsanız, kumaş hakkında gerekli tüm bilgilere hâkim olmanızda fayda vardır.

Şönil Kumaş Mobilyalar Kınık Mobilya Farkıyla

Şönil kumaşı hayatın her alanında döşeme olarak görebilirsiniz. Bu kumaş hem şık hem de zamansız oluşuyla kullanıcıların memnuniyetini kazanır. Ancak bu kumaşla kaplanmasını istediğiniz koltuk, mobilya gibi ürünleri satın alacağınız firma seçimi çok önemlidir. Özensiz ve kaliteli olmayan koltuk takımı gibi ürünler, kısa zaman içerisinde deforme olacağından, zamandan ve nakitten zarar etmenize neden olabilir.

Kınık Mobilya, bu anlamda üst düzey kalite standartlarında aradığınız tüm ürünlere son derece nitelikli seçeneklerle sahip olabileceğiniz profesyonel bir firmadır. Müşteri memnuniyeti, firmamız için her şeyden önceliklidir. Bu yüzden sizin istek ve ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde analiz ediyoruz ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.

Geniş ürün seçenekleri arasında ev mobilyasına dair her şeyi Kınık Mobilya’da bulabilirsiniz. Yatak odası takımları, çocuk odası, oturma grupları, yemek odası gibi her türlü ihtiyacınızı Kınık Mobilya kalitesinde, bütçeye uygun fiyatlarda sahip olabilirsiniz.

Mobilya sektöründe kalitenin ve titiz üretimin önemi tartışılmazdır. Uzun ömürlü, dayanıklı ve şık tasarım ayrıcalığını yaşamak sadece nitelikli firmalar ile mümkündür. Kınık Mobilya uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesiyle ev ve yaşam alanlarınıza modern bir dokunuş yapıyor. Kolay alışveriş ve müşteri odaklı hizmet anlayışını deneyimlemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Her zevke ve bütçeye hitap eden ürün çeşitliliğiyle ev dekorasyonuna kendi ruhunuzu yansıtmak Kınık Mobilya ile mümkün.

Ayrıca farklı kumaş çeşitleriyle hayal ettiğiniz oturma grubu tasarımına sahip olabileceğiniz ürün çeşitliliği firmamızda sizleri bekliyor. Tecrübenin verdiği gönül rahatlığını Kınık Mobilya’dan alışveriş yaparak deneyimlemek ve satın aldığınız ürünü uzun seneler boyunca sorunsuz kullanmak için ürün portföyümüze göz atmanız yeterlidir. Kınık Mobilya, mobilya konusunda öncü marka olmaya ve rakiplerini üretimleriyle geride bırakmaya devam ediyor.

15.2.2023

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.