Şifonyer Nedir? Şifonyer Ne Demek, Ne İşe Yarar?

Evlerimizde kullandığımız birçok mobilya ve aksesuar parçasının adı Fransızcadan dilimize aktarılmıştır. Bu kelimeler arasında sözlükteki anlamı çekmeceli dolap olan şifonyer, genellikle yatak odalarındaki komidinlere benzer özelliklere sahiptir. Komodinlerden en büyük farkı çekmece sayısının daha çok olmasıdır. Şifonyer nedir, ne işe yaramaktadır? Şifonyer ne şekilde düzenlenir? İşte bilmeniz gereken tüm detaylar.

Şifonyer Nedir

Yetişkin yatak odalarının olmazsa olmazlarından biri olan şifonyerler, maksimum fayda sağlamak için tasarlanmış mobilyalardır. Genel olarak genç odalarında fonksiyonel özelliklerine göre tercih edilen şifonyerler hakkında herkesin bir fikri olsa da, aslında şifonyer tam olarak nedir ve en uygun ve doğal şekilde nasıl düzenlenir gibi sorulara cevap vermek kolay değildir. Bugünkü içeriğimizde şifonyerler hakkında bilmeniz gereken tüm noktaları sizlerle paylaşmak istedik. Bu size şifonyerin özelliklerini daha iyi tartma ve mobilyalarınızı tasarlarken çok daha verimli kararlar alma fırsatı verecektir. Peki, hem işlevselliği hem de dekoratif yönü ile öne çıkan şifonyer nedir?

Şifonyer Nedir?

Şifonyer nedir? Komidinle arasındaki fark nedir?Genellikle komodinlerle karıştırılsalar da komodin ve şifonyer arasındaki ayrım zor değildir. Komodinler, çoğunlukla yatağın her iki yanında bulunan ve simetrik olan çekmeceli veya çekmecesiz mobilyalar olarak tanımlanabilir. Bu noktadan bakıldığında şifonyer net bir şekilde komidin değildir. Şifonyer komidine göre dikey yapıdadır. Daha geniş ve daha uzundur. Çok çekmeceye sahip, kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı koyup, koruyabileceğiniz geniş iç hacimli bir mobilya türüdür. Tüm bu özellikleriyle şifonyerler, yetişkinler ve gençler için yatak odasının en önemli mobilyalarından biri haline geliyor; Ahşap, sunta ve mdf gibi farklı malzemelerle yapılabilmektedir. Çeşitli renklerde ve tarzlarda modellerle yatak odası dekorasyonunu harika bir şekilde tamamlamanız mümkün. Fonksiyonel ve dekoratif olarak güçlü şifonyerler ayna seçimi ile de kombin edilebilmektedir. İşlevselliğine farklı bir fonksiyon katabilecek şifonyerleri düzenlerken birkaç temel noktaya dikkat etmekte fayda var.

Şifonyer Ne İşe Yarar?

Şifonyer Nedir? Şifonyer ne işe yarar? Günümüzde pek çok farklı modelde üretilip satışı yapılan şifonyerler, az yer kaplamasına rağmen birçok eşyanın düzenli bir şekilde saklanmasını sağlayan derin çekmecelere ve geniş iç hacimlere sahiptir. Kullanıldığı mekan daha düzenli görünüyor, kullanışlı olduğu kadar dekoratif bir yapıya sahiptir. Çocuk odaları için üretilen varyantlarda birçok çizgi film karakterinin figürleri yer almaktadır. tek renkli ve iki renkli şifonyerlerin aynalı modelleri de mevcuttur. Özellikle dar alanlarda tercih edilen bu mobilyaların en büyüğü 6 çekmecelidir. Retro tarz şifonyerler hem internette hem de mobilya mağazalarında mevcuttur.

Şifonyer Nasıl Düzenlenmektedir?

Şifonyer nedir? Açıkladık ve biliyorsunuz. Şifonyeri verimli kullanmak için nasıl düzenlenmesi gerektiğini analiz etmemiz gerekiyor. Şifonyerin en önemli özelliğinin, birden fazla çekmece içermesi nedeniyle saklanacak eşyaların kategorilere ayrılabilmesini sağlaması olduğunu düşünüyoruz. Şifonyer nasıl düzenleneceğine dair şu tüyolara dikkat ediniz.

  • Bir şifonyer düzenlenirken temel prensibi, daha az alana daha çok eşya sığdırmaktır. Bu nedenle kıyafetlerinizi ve çamaşırlarınızı ütüleyip katladıktan sonra şifonyer çekmecelerine düzgün bir şekilde yerleştirmenizi öneririz. 

  • Çekmeceler genellikle diktir ve bel hizasına kadar gelebilir. Bu, üst çekmecelerde kullanımı kolaylaştırır ve alt çekmecelerden eşyaların çıkarılmasını biraz zorlaştırır. Alt çekmecelere daha az ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı koymalısınız.

  • Sadece çekmeceler değil, şifonyerin üst paneli de fonksiyonel amaçlı kullanılmaktadır. 

  • Aynalı şifonyer kullanırken şifonyerin üst yüzeyini takı, makyaj malzemeleri, saat, gözlük ve diğer aksesuarları saklamak için kullanabilir, ayna sayesinde bu eşyaların size ne kadar yakıştığını kolayca görebilirsiniz.

Yatak Odası İçin Şifonyer Seçimi

Pek çok farklı şifonyer modeli olduğu için seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda, mobilyayı dikkatlice seçmek ve duygusal bir dürtüye kapılmamak önemlidir. Yatak odası için şifonyer seçimi şu şekilde sıralanabilir:

  • Dayanıklılık: Arka panel, çekmecelerin altı ve raflar, ihtiyaç duyulan her şeyin ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü olmalıdır. 

  • Çevre Dostu - Zararlı madde yaymayan, güvenli malzemelerden yapılmış bir şifonyer seçerken dikkatli olunmalıdır. 

  • Çok İşlevli: Yatak odasında dağınıklığı önlemek için çeşitli işlevleri yerine getirebilecek mobilyalar seçmeniz gerekir. 

  • Stil: Geniş bir yatak odası mobilyası yelpazesinden seçim yaparken diğer mobilyalarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Yatak odası mobilyalarınızı takım olarak satın alabilir veya her bir parçayı ayrı ayrı seçebilirsiniz. Bu durumda, onları renk, stil ve görünüm olarak eşleştirmeniz gerekir. 

  • Boyut: Yatak odası ne kadar küçükse, şifonyerin o kadar kompakt olması gerekir. 

  • Kaliteli bağlantı elemanları: Kapı ve çekmeceler sıkıca kapanmalı ve sıkışmadan kolayca açılır nitelikte olmalıdır.

24.3.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.