Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Bu yazımızda oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri üzerine fikir alış verişinde bulunacağız. Oturma odanızı yenilemeden önce mutlaka bu yazımızı okumalısınız!

Oturma odası nasıl dekore edilir? Oturma odasını dekore etmek için en güncel öneriler. Oturma odası için koltuk takımları, kilimler, perdeler, aydınlatma, aksesuar seçenekleri ve daha fazlası hakkında bilgi edinin...

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Oturma odanızı yenilemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Salon için dekorasyon önerilerine baktınız ve onlarca alternatif arasında kafanız mı karıştı? En kötüsü de zevkinize uygun mobilya bulamamanız mı? Oturma odanız için çok büyük olan seti mi beğendiniz? Çok fazla para harcamadan oturma odamı nasıl yeniden düzenleyeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Dekorasyon dergisinden fırlamış gibi bir oturma odanız olabilir hem de bir servet harcamadan İster sıfırdan başlayın, ister mevcut alanınızda küçük değişiklikler yapın. Oturma odanızın boyutu ve şekli ne olursa olsun, paylaştığımız salon dekorasyon fikirleri size ilham verecek. Hangi fikirleri kullanırsanız kullanın, oturma odanız; Dekorasyon tarzınızı yansıtan evinizdeki en önemli yer olduğunu unutmayın.

Oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri üzerine yazımıza koltuk takımları ile devam edelim;

Farklı Parçalardan Koltuk Takımı Oluşturun

Oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri hakkında belki de en önemli nokta koltuk takımlarıdır. Hayalinizdeki koltuk takımını bulamıyor musunuz? Yoksa beğendiğiniz koltuk takımı oturma odanız için çok mu büyük? Peki, kendinize bir koltuk takımı yapmaya ne dersiniz? Standart bir koltuk takımı tercih etmek yerine, farklı tarzlarda ancak kendi seçtiğiniz tamamlayıcı parçalarla kendi özel koltuk takımınızı oluşturabilirsiniz, aynı tip ve renk tonlarında dekoratif parçalar seçmek zorunda kalmazsınız. Bunu akılda tutarak yaratıcılığınızla seçeceğiniz şık aksesuarlar, sıkıcı olmayan ve birbirini tamamlayan mükemmel bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır. Ayrıca kendi oturma düzeninizi oluşturduğunuz için bütçenize göre daha fazla kombinasyon oluşturabilirsiniz. Mobilyalarınızı seçerken çok hacimli olmamasına dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca farklı ama birbirini tamamlayan stil ve şekillerde parçalar kullanmalısınız.

Oturma odasının evimize katacağı havayı düşünürseniz daha dikkatli kombinler gerçekleştirirsiniz. Küçükse odayı yapısına uygun koltuk takımlarıyla düzenlemelisiniz. Oturma odası dekorasyonu konusunda koltuk takımları en önemli parçalardır.

Koltuk takımlarında dekorasyon fikirleri son derece değerlidir. Oturma grupları tercihlerinizi mekânınızın büyüklüğü ve şekline göre tercih etmelisiniz. Ayrıca odanızı dekore ederken diğer mobilyalarınız da bu tercihte önem arz etmektedir.

Salon İçerisinde Bir Odak Noktası Belirleyin

Oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri içinde salonda odak noktası belirlemek pek çok şeyi güzelleştirecektir. Evinizdeki herhangi bir oda gibi, oturma odanız için de bir odak noktası olması önemlidir. Bu odak noktası, odaya girdiğiniz anda gözlerinizi alamayacağınız bir yer olmalıdır. Görünümler oluşturabilirsiniz. Merkezi bir nesne seçmek, oturma odanızda bir odak noktası oluşturmanın harika bir yoludur. 

Klasik bir tasarımda duvar kenarlarına mobilya yerleştirirseniz, genellikle kanepeler veya koltuklar arasındaki alanda, yani odanın ortasında geniş göstermek adına birboşluk olur. 

Oturma odasında harika bir görsel ve rahat konuşma alanı oluşturmak için mobilyalarınızı düzenlerken köşelerden korkmayın. Mobilyaları 90° açıyla yerleştirmek oturma odanıza farklı bir hava katar.

Oturma odası dekorasyonunu oluştururken odak bir nokta belirlemek işinizi çok kolaylaştıracaktır. Küçük oturma odası dekorasyon işlemleriniz de ise odak noktayı en uygun köşeye göre belirlemelisiniz.

Duvarlarınızı Renklendirin

Oturma odanızın bir odak noktası yok ise veya mevcut odak noktasını daha da vurgulamak istiyorsanız, vurgulu bir duvar oluşturmak için alternatif boyama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri arasında önemli bir nokta da duvarların renklendirilmesidir. Küçük bir oturma odanız varsa, duvarlarınızı daha açık bir tonda boyayabilirsiniz. Taze veya eklektik bir görünüm elde etmek için canlı renkli duvarlar tercih ediniz. Dekorasyon stiliniz belirlenmiş ise canlı renkli duvarlar çok önemli değer katacaktır.

Bir kutu boya oturma odanızın görüntüsünü tamamen değiştirmenin ve iç tarzınızı yansıtmanın en kolay, en hızlı ve en ucuz yollarından biridir. Dokulu duvarlar oluşturmak da oturma odasının atmosferini değiştirmenin harika bir yoludur. Bunu duvarlarınıza görsel veya fiziksel olarak doku ekleyerek yapabilirsiniz. Duvarlarınızda kullandığınız renk ve desenler yaşam tarzınızı yansıtmalıdır.

Stil Sahibi Bir Halı Döşeyin

Günümüzün açık alan trendin de birçok oturma odası, yemek odası ve mutfak bir arada. Salon ayrı bir alan olarak duvarlarla ayrılmış olsa bile, odadaki yaşam alanınımız tanımlamanın ilk şartı, ortasına tarzınıza uygun ve oturma alanını kaplayacak büyüklükte bir kilim veya halı yerleştirmek olacaktır.

Duvarlar gibi kilimler de kişisel tarzınıza uyan dokuları, desenleri ve renkleri sergilemenin pratik ve harika bir yoludur. İster renkli, ister biraz daha sofistike bir halı olsun, birçok seçenek arasından zevkinize uygun halıyı kolayca bulabilirsiniz. Rengi, deseni ve dokusu ile mekânınızı güçlü bir şekilde tanımlayacak bir halı seçmelisiniz!

Odalarının dekorasyonu konusunda unutmayın ki bir halı pek çok şeyi güzelleştirebilir. Halı stili ön plana almanız gereken konulardandır.

Alternatif Tarzda Aydınlatmalar Kullanın

Odanızın her köşesinde aydınlatmaya ihtiyacınız olduğu için tek bir tavan lambası (avize) yetmez, genel aydınlatmanın yanı sıra aplik, abajur veya spot gibi zemin aydınlatmalarını da kullanmalısınız. Işık tek bir alanda yoğunlaşmaz, odaya eşit olarak dağılır. Doğal ışığın yanı sıra bir mekana dâhil edebileceğiniz dört farklı aydınlatma türü vardır.

  • Doğal: Evinize dış kısımdan özellikle pencerelerden giren gün ışığıdır.

  • Genel: Tüm alanı aydınlatan ana ışık kaynağı. Genellikle bir tepe ışık kaynağı kullanılır. 

  • Vurgu: Odadaki belirli alanları ve dekorasyonları vurgulamak için kullanılan ışık kaynakları. 

  • Görev: Bir görev tipi aydınlatmadır. Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan masa veya okuma lambaları özel alanlarda kullanılır.

  • Dekoratif: Estetik amaçlı kullanılır.

Duvarlarınızda Sanat Olsun

Duvarlar hikâyeler anlatır. Ev ziyaretçilerinizin çoğuna açık olan oturma odanızın hikâyeyi anlatmasına izin verin. Zevkinizi yansıtan tablolar ve duvar aksesuarları ile duvarlarınızı süsleyin. Bu alanları tüm yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz boş paletler olarak kullanın. Çok yönlü olmaya çalışın. Tarzınızı yansıtan farklı parçaları duvarlarınızda kullanın.

Oturma odası tasarımı gerçekleştirirken duvarlarınızı kullanmaktan çekinmeyin.

Aksesuarlar İle Kişiliğinizi Yansıtın

Bir dekorasyon dergisinden fırlamış gibi görünen bir odanın anahtarı, doğru parçaları bir araya getirmektir. Oturma odanızı dekore ederken, odaya dağılmış aksesuarlarla odanıza renk ve doku katmayı unutmayın. Oturma odanıza yapı katmanın bir başka yolu da aksesuarlarınızın yapıldığı malzemelerdir. Farklı dokular ve renkler kullanabilirsiniz. Minderler ile oturma odanıza bambaşka bir hava verebilirsiniz. Ayrıca örgülü metal sepetler de önemli aksesuarlardandır. Mobilyalarınızda hangi dokuları kullanıyorsunuz? Aksesuarlarınızı tamamlamak için kullandığınız dokuların tam tersi dokular seçmelisiniz. Hatta ev aksesuarlarınızı başka odalara götürerek hiç para harcamadan evinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Oturma odası dekorasyon fikirleri ve önerileri aynı zamanda sizlerin seçimlerinden ibarettir. Seçimleriniz ise yaşamınızı kalitesini ve ahengini belirler. Küçük alanların yerleştirimi büyük bir özen gerektirmektedir. Yerden tasarruf o kadar önemlidir ki seçeceğiniz her bir ürüne dikkat etmelisiniz.

14.4.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.