Mobilya Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Mobilyalar evimizi güzelleştiren en önemli dekorasyon unsurları olarak karşımıza çıkmakta. Hem tarzımızı yansıtan hem de kendi özel alanımızda rahat hissetmemizi sağlayan başlıca etkenler arasında bulunmaktadır. Konforlu ve bir o kadar da estetik görünüme sahip mobilya seçimi yaparken tercihlerin doğrudan hayat kalitenize etki ettiğine de dikkat etmelisiniz. Öte yandan evimiz için yapabileceğimiz en iyi yatırım desek yanlış olmaz. Yaşam alanınızı rahat kılan en önemli etken olan mobilyalar için seçim yaparken estetik anlamda güzel bir görüntü sağlamak için de ekstra özen gösterilmeniz gerekmekte. Özellikle ev dekorasyonunda göze hoş alan gelen bir görüntü sağlamak ev ortamındaki rahatlığınızın da bir simgesi. Mobilyada renk seçimi dekoratif görüntüyü sağlamaktaki en büyük etmen. Bu yazımızda sizlere mobilya seçimi nasıl olmalıdır detaylı olarak açıkladık. 
Mobilya Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır

Oturma Odası Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda renk seçimi en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle oturma odası evlerde en fazla kullanılan bölge. Misafirlerimiz geldiğinde ya da ailemizle baş başa vakit geçirmek istediğimiz oturma odasını kullanıyoruz. Bu nedenle bu alanın uygun renklerle dekora edilmesi gerekmekte. Tercih edebileceğiniz dekorasyon fikirlerinden bir tanesi duvar ve mobilyaların aynı renkte bulunduğu bir oda olabilir. Koltuk takımınızın ve duvarların rengini aynı tonlarda seçebilirsiniz. Bilhassa beyaz ve bej renkler bu dönemlerde moda. Bunun yanı sıra koyu renkler de dekorasyonda tercih edilebilir. Duvarların rengini daha açık tonlarda tercih ederken mobilyalarınız için pastel tonları tercih ederek daha sıcak bir alan oluşturmanız mümkün. Ek olarak mavi tonları tercih ederek daha sade ve dingin bir görüntü yakalayabilirsiniz. Böylelikle oturma alanını kendiniz için daha sade ve konforlu bir hale getirebilirsiniz. 

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yatak odası dekorasyon açısından oturma odası sonrasında en fazla önem arz eden alan olarak karşımıza çıkmakta. Her ne kadar pek çok kişi tarafından dikkat edilmese de özellikle kaliteli bir uyku için duvarın rengi etkileyici bir unsur. Renk konusunda tercih yaparken odanın yapısını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dar alanların çoğunlukta olduğu bir odada açık renkler tercih etmek daha doğru olacaktır. Odanın dar görüntüsünü ortadan kaldırarak daha geniş bir alan izlenimi yaratırken ferahlıkta sağlayacaktır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kaliteli uyku sağlanması için yatak odasının duvarları için uygun renkler seçilmeli. Örneğin turuncu, mavi ve sarı gibi renkler uykunun daha konforlu geçmesi açısından uygun renkler arasında bulunur. Renk seçimi kadar doğru mobilya tercihi de önemlidir. Özellikle yatak seçimi kaliteli uykunun en temel gerekliliklerindendir. Öte yandan giyinme dolabı ve komodinlerin de odanın rengine uygun ve elverişli kullanım sağlayan mobilyalardan seçilmesi gerekmektedir. Bu anlamda daha sade ve açık renk tonlarında mobilyalar tercih edebilirsiniz. 

Mobilya Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobilya seçimi yaparken yalnızca renk uyumu değil aynı zamanda farklı faktörlerde önem arz etmektedir. Özellikle koltuk takımı gibi devamlı kullanılan ve vücut sağlığına da etki eden mobilya çeşitlerini satın alırken ürün özelliklerine azami özen gösterilmesi gerekmekte. Peki mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekilen belli başlı unsurlar nelerdir? Maddeler halinde inceleyelim. 

Evin iç dizaynına uygun renk tercihi yapılmalı. Renklerin canlılığını ortaya koyan en önemli unsursa doğru kumaş seçimi. Özellikle oturma odası için alınan mobilyalarda konforu ve kaliteyi ön plana çıkaran kumaşlar tercih edilmesi gerekiyor. 
Mobilyaların yerleştirileceği alanda önemli noktalar arasında bulunuyor. Eşyaların yerleştirileceği alanlara uygun mobilya seçimi yapılmalı. Özellikle dar yapılı evlerde doğru boyutlara ve tasarımlara sahip olan mobilyalar ortama daha aydınlık ve geniş bir görüntü sağlıyor.

Önemli olan bir diğer unsursa mobilyaların sunduğu rahatlık ve fonksiyonel kullanım. Yatak, baza ve koltuk takımlarında insan bedenine uygun mobilya seçimi yapılmalı. Şifonyer, komodin ya da sehpa gibi parçalarda ise fonksiyonel kullanım sağlanabilmesi önem arz ediyor. 

Açıklanan maddeler mobilya tercihi yapılırken mobilyaların kullanılacağı alanları ferah ve konforlu hale getirmenin nemi vurgulamakta. 

Mobilyalarda Renk Uyumu Neden Önemlidir?

Peki mobilya satın alırken hangi renk tonlarını tercih edeceğiniz neden önemlidir? Bunun sebebini aslında yukarıda açıkladık. Genellikle pek çok kişi evinin minimal ve sade görünmesini istemekte. Bunu sağlamak içinse renk uyumunda dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle sade ve konforlu bir alan yaratmak istiyorsanız duvar ve mobilya renkleri mutlaka uyumlu olmalı. Ancak bazı dekorasyonlarda bu durum değişebiliyor. Sadeliğin ardından aniden patlayan daha koyu ve pastel tonlarla evin görüntüsü daha sıcak bir hale getirilebilmekte. Peki dekorasyon yaparken hangi renkleri tercih ettiğimiz neden önemlidir? Birbirine uygun şekilde yapılmayan renk seçimleri dekorasyonunu gerçekleştireceğiniz odanın karmaşık ve dar bir görüntüye bürünmesine neden olabilir. Bu durum estetik anlamda bir karmaşaya yol açarken, aynı zamanda konfor alanınızın da daralmasına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle duvar ve mobilya renklerini birbirine uyumlu seçmeye özen göstermelisiniz. 

Evinizin Enerjisini Yükseltecek Dekorasyon Fikirleri

Evinizin enerjisini minik dokunuşlarla arttırabilirsiniz. Bilhassa birbirinden rahat ve göz alıcı tasarıma sahip mobilyalar bu konuda büyük bir etken. Dekore edeceğiniz odanın yapısına uygun ve fonksiyonel kullanıma elverişli mobilyalar tercih ederek hem evinizi daha kullanışlı hale getirebilir hem de estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Ek olarak uygun renk seçimi ve doğru kumaş tercihiyle mobilyalarınızın şıklığını daha da ön plana çıkarabilirsiniz. Bunların yanı sıra mobilyaların rahatlığı ve sağlamlığı da önem arz eden unsurlar arasında yer alıyor. Kınık mobilya rahat, konforlu ve garantili mobilyaları sizlere sunuyor. Evinizi dekore ederken kullanabileceğiniz onlarca mobilya sizleri bekliyor. 

5.4.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.