Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev ve iş yerlerinde doğru ve ideal konfor alanlarını yaratmak son derece önemlidir. Mobilyalar, kabul edileceği üzere bu konfor alanlarında en önemli rolü oynar. Dolayısıyla mobilya seçimi yaparken hem dekorasyon hem de konforunuza ilişkin beklentileri ortaya koymanız gerekir.

Mobilya konusundaki trendler her sene oldukça hızlı bir şekilde değişiyor. Örneğin kimi dönemlerde açık renklerin kimi dönemlerde ise koyu renklerin ön plana çıktığı görülmektedir. Bu değişimi takip ederken kişisel zevklerinizi ön plana çıkarmanız ve yaşam alanlarınızla her anlamda uyumlu seçimler yapmanız gerekir.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sadece zevkinizi baz alarak mobilya eşyaları tercih etmeniz, kısa vadede pek çok problemi ortaya çıkaracaktır. Mobilya alırken dikkat edilmesi gerekenleri bu içeriğimizde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Mobilya alımında dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derlemeye çalıştık.

Dikkat Dağıtıcı ve Yorucu Mobilyaları Tercih Etmeyin

Günümüzde mobilyalar hayatımızın adeta ayrılmaz bir parçası durumundadır. Doğru seçilen mobilyalar, kendimizi ne şekilde hissettiğimizi dahi önemli ölçüde etkiler. Bu anlamda mobilya seçimlerine her zamankinden çok daha fazla dikkat etmeliyiz. Artan zevkler ve talepler, mobilya konusunda ortaya müthiş bir çeşitlilik çıkarmıştır. Ürünler tercih edilirken öne çıkarılan kriterler bu açıdan kişiden kişiye göre değişebilir.

TV ünitesinden koltuklara kadar tercih edeceğiniz her türlü mobilya eşyası, tarzınızın bir parçası olarak kendine yer bulur. Bu konuda yeterli düzeyde özen göstermeyen kişiler, dikkat dağıtıcı ve yorucu mekanların oluşmasına ya da zevksiz mobilya tercihlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Ev dekorasyonunda özellikle koltuk seçimlerinin rengine, modeline, genel konsept ile olan uyumuna dikkat edilmelidir.

Koltuk Seçiminizle Tarzınızı Yansıtın

Mobilya alırken yapılan hataların çok ciddi bir kısmını koltuklar oluşturur. Yapacağınız doğru seçimlerle beraber hem mobilyalarınızda hem de aksesuarlarınızda şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Koltuk tarzı bu anlamda odak noktasında yer alır. Yani TV ünitesinden diğer tüm aksesuarlara kadar seçim yaparken ana referans koltuklarınız olmalıdır. Bunun için de sürecin başında ev dekorasyonunuz için bir konsept belirlemeniz gerekir. Bu konsepti belirledikten hemen sonra koltuk takımlarınızı netleştirebilirsiniz.

Koltuk takımlarında özellikle dikkat etmeniz gereken nokta, ürünün modern çizgilere sahip olmasıdır. Oldukça önemli olan bir diğer nokta ise kumaş yapısının sağlam ve dayanıklı olmasıdır. Genel olarak koltuk takımlarında fiyatlar kumaş yapısıyla doğru orantılıdır.

Mobilya alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da evin büyüklüğüdür. Kimi mobilya eşyaları görsel açıdan ya da işlevsellik açısından son derece cazip olsa da eviniz için doğru parçalar olmayabilir. Bu tip durumlarda evinizin yüksekliğini, genişliğini kesinlikle dikkate almanız gerekir.  Mobilya almanın en kilit değerlendirme kriterlerinden biri alanın ölçüsünü doğru şekilde hesaplamak ve analiz etmektir. Küçük odalarınız için görece büyük ve kaba mobilya eşyaları tercih etmek, hem yorucu bir görüntü yaratacaktır hem de estetik açıdan istediğiniz atmosferin oluşmamasına neden olacaktır.

Satış Sonrası Kurulum ve Bakım

Bazı mobilya firmaları satış sonrası süreçlerde kapsamlı bir şekilde kurulum ve bakım desteği sunuyor. Bu tip durumlar, taşıma aşamalarındaki olası aksaklıkların da önüne geçer. Bir diğer konu da mobilyaların dayanıklılığıdır. Özellikle modern mobilya tercihleri yapılırken bu detay pek dikkate alınmaz. Fakat bu duruma dikkat etmediğinizde ne yazık ki birkaç sene sonra mobilyalarınızı yenilemek zorunda kalabilirsiniz.

Niteliksiz malzemelerden yapılan mobilyalar her ne kadar göz alıcı desenlerle ya da kumaşlarla göz boyasa da dayanıklılık açısından ciddi bir hayal kırıklığı oluşabilir. Özellikle yeni evlenecekseniz, mobilyaların biçimi asla tek başına bir ölçüt olmamalıdır. Uzun lafın kısası, renklerin ve desenlerin cazibesine kolayca aldanmamalısınız.

Malzeme Kalitesine Dikkat

Mobilyalarda çoğunlukla ahşap malzemelerden yararlanılır. Zeytin, çam, kara ağaç ya da ceviz, bu anlamda sağlam malzemelere örnek olarak sunulabilir. Mobilya alırken bu detay, malzeme dayanıklılığı hakkında size önemli bir fikri verecektir. Bu tarz ürünler sayesinde çok daha uzun süreli kullanımlar mümkün hale gelir. Bilhassa özel tasarım olan ürünlerde orta desteğin olup olmadığını kontrol edin.

Öte yandan ahşap mobilya seçimlerinde dolap kapaklarına özel olarak bakmalısınız. Alacağınız mobilyaların dolap kapaklarında ya da destek ayaklarında sorun olması durumunda hemen aldığınız yere bilgi vermelisiniz. Ayakların birbiriyle uyumlu olmasının dışında yere tam basması da uygun mobilya kriterleri arasında gösterilir.

Ergonomik Ürünler Ön Planda

Mobilya seçme süreçlerinde özen göstermeniz gereken bir diğer nokta ise ergonomidir. Bilindiği üzere zamanımızın çoğunu evlerimizde geçiriyoruz. Mobilya eşyaları seçerken fonksiyonel olmalarına ve size konforlu bir alan sunmalarına dikkat etmelisiniz. Bu açıdan esnekliği olan ve farklı şekillere girebilen, çok amaçlı kullanılan ürünler çok daha değerli hale gelmiştir. Örneğin yatak olabilme özelliği olan koltuklar, popülerliğini artırmıştır.

Kolay Yanmayan ve Terletmeyen Ürünler

Kolay yanmayan ya da terletmeyen mobilya tercihleri de son dönemde ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunun için özellikle döşeme kumaşlarını ve süngerleri incelemeniz gerekir. Kumaşların hem konforlu olması hem de kolay silinebilir özellikte olması şarttır. Son olarak, mobilya almayı planlarken garanti ya da iade süreçlerine dair kesin ve net bilgiler edinmeyi ihmal etmemelisiniz.

9.5.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.