Koltuklarda Renk Kombinleri

Evlerimizin tarzını, konforunu ön plana çıkaran mobilyalar koltuklardır. Koltuklar evimizde en sık kullandığımız ve rahatlığına, tarzına en önem verdiğimiz mobilyalar olmuştur. Koltuklarımızı seçerken farklı noktalara dikkat ederiz. En önem verdiğimiz noktada koltuklarımızın kendi içinde ve diğer mobilyalarla renk uyumu olur.

Koltuklarda renk kombinleri

Bazı oturma odaları ya da salonlar ferah, iç açıcı ve göz alıcı görünürken bazıları tamamlanmamış ve uyumsuz görünür. Bunun en büyük sebeplerinden biride koltuklar arasında renk uyumunun olmamasıdır. Koltuklarda birbirleriyle uyumlu renk kombini yapılması ortama sakinlik ve derinlik katar.

Ev dekorasyonunda birbirleriyle uyumlu renkleri yakalamak zor olabilir. Bu konuda zorlanıyorsak renk seçimini yaparken aynı rengin farklı tonlarını kullanabiliriz. Renk uyumları benzer renklerle de sağlanabilir. Benzer renkler hakkında bilgimiz yoksa renk çarkına göz atabiliriz.

Salon Koltuk Takımlarında Renk Uyumu

Salonda koltukların yerini değiştirirken bile başkalarından fikir alırız. Farklı kişilerden fikir almak her zaman önemli olmuştur. Kendi fikrimizin onaylanması ya da kararsız kaldığımız durumlarda başkasına danışmak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

Salonlar genellikle misafirlerimizi ağırladığımız yerler olur. Bu nedenle salonlarımızın uyumuna,  düzenine ayrı şekilde dikkat ederiz. Salon dekorasyonu yaparken en çok fikre ihtiyaç duyduğumuz konu ise salon koltuk takımlarının renk uyumudur. Bu renk uyumu hem berjerler ile hem de diğer mobilyalar ile sağlanmalıdır.

Salonlarımızda renk tonunu genellikle koltuklar belirler. Koltuklarınızdan daha büyük bir mobilya kullandıysanız renk tonunu o mobilya belirler. Koltuk takımlarında genellikle toprak renkleri kullanılır. Bunun nedeni diğer renklerle kolay uyum sağlayabilmeleridir.

Koltuk renk uyumu bir ana renk ve ara renkler ile oluşturulur. Bu kurala uymak istemezseniz doğal renk tonları kullanarak farklı bir ortam yaratabilirsiniz. Koltuk rengi araştırması yaparken krem ve bej renkleri tonları, tercih ederseniz diğer renklerle daha kolay bir uyum yakalayabilirsiniz.

Koltuklarda Renk Uyumu Yakalarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Modası geçmeyen koltuk takımlarına sahip olabilmeniz için renk uyumu yakalamanız gerekir. Hangi renk hangi renk ile kombin edilebilir, nasıl uyum sağlayabiliriz gibi hususları düşünmemiz gerekir. Şimdi size koltuklarda renk uyumu yakalarken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden kısaca bahsedelim:

  • İlk olarak kullanmak istediğiniz renkleri seçip onlar arasında nasıl bir uyum yapabileceğinizi düşünmeniz gerekir.
  • Koltuk takımlarına uygun halı modeli seçmek istiyorsanız renk uyumuna önem vermeniz gerekir. Ancak koltuk ve halı aynı renk olmamalıdır. Aynı tonlar ortamı sıkıcı hale getirebilir.
  • Koltukta renk uyumu yakalayıp aynı zamanda ortamı ferah bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız bahar renklerini tercih edebilirsiniz.
  • Koltuklarınız desenli renklere sahip ise halınızı daha düz renklerde tercih etmeniz gerekir.

Açık Renkler İle Koltuk Renk Kombinleri

Koltuk takımı renk kombinleri yaparken açık renkleri tercih edebilirsiniz. Açık renkler kullanıldığı ortamı daha geniş ve ferah bir görünüme kavuşturur. Özellikle küçük odalara sahipseniz açık renkler kullanarak odalarınızı daha geniş bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Oturma odası küçük olan aileler koyu renk tonlarını tercih ettiğinde oda olduğundan daha karanlık bir hale gelebilir. Koyu renkler odanın daha basık ve küçük görünmesine sebebiyet verir.

Bu senenin koltuk renkleri krem, yeşilin pastel tonları ve hardal rengi olmuştur. Ayrıca antrasit gri oturma grubu ve kanepe renkleri büyük ilgi görmektedir.

Sizlerde web sitemizi ziyaret ederek birbirinden farklı renklere sahip koltuklarımız arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Ev dekorasyon hakkında farklı fikirlere sahip olmak isterseniz kınık mobilyalarındaki birbirinden güzel mobilya çeşitlerimize göz atabilirsiniz.

Koltuk Takımı Renk Kombinleri Nasıl Olmalıdır?

Koltuk takımı renk kombinleri yaparken renkler arasındaki uyuma özen göstermemiz gerekir. En kolay renk kombini aynı rengin tonları ile sağlanır. Ya da benzer renkler ile uyum yakalayabilirsiniz. Renk kombini yaparken tamamlayıcı renkleri de kullanmamız gerekir. Örneğin sarı ve morun mavi ve turuncunun kombin yapıldığı koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz.

Yaz evi dekorasyonu yapacaksanız özellikle turuncu ve mavi renklerini kullanabilirsiniz. Modern bir ev dekorasyonu yaratmaya çalışıyorsanız mavi ve gri renk tonlarını koltuklarınızda tercih edebilirsiniz. Dekorasyon stilinizi tek renk üzerinden belirleyeceksiniz bu rengin 3 farklı tonunu kullanmanız gerekir.

Web sitemizde bulunan farklı renklerde ve tarzlarda koltukları tercih ederek evinizin şıklığına şıklık katabilirsiniz. Doğru ve güvenilir bir alışveriş için bizleri tercih etmeniz yeterlidir.

Bu Senenin Koltuk Renkleri

Koltuk takımı seçerken en önem verdiğimiz kriterlerden biri de renktir. Bu senenin modası olan koltuk renkleri pudra, ekru ve bej renkleridir. Yıllardan beri kullanılan ve modası geçmeyen koltuk renkleri ise bordo mürdüm ve kahve tonlarıdır.

Son yıllarda yeni evlenen çiftler özellikle mavi tonlarını koltuklarında kullanırlar. Klasik dekorasyona sahip evlerde tarçın renklerini de tercih ederler.

Genelde evlerin ferah gözükmesi için açık tonlar tercih edilir. Bu sene özellikle pudra ve bej tonları tercih ediliyor. Açık renkli koltukların dezavantajı maalesef kirleri çabuk belli etmesidir. Ancak temiz kullanma ile zevklerimizden vazgeçmemek de mümkün.

14.12.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.