Koltuk Nasıl Temizlenir? Koltuk Temizleme Yöntemleri

Evlerin aksesuarları arasında yer alan kanepeler belirli aralıklarla temizlenmelidir. Koltukta gözle görülür bir kir veya leke olmasa bile, koltuğun kumaşında yaşayan toz akarları vb. sağlığınızı tehdit eder. Bu nedenle yaşam alanlarının rutin olarak temizlenmesi gerekir. Birçok kişi koltuğu temizlerken koltuğu nasıl temizlenir sorusunun cevabını merak etmektedir.

Koltukları temizlemenin en pratik yolu,
koltukları bir bezle silmektir. Temizlik işlemi sırasında koltukların temiz olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü koltuk kumaşının cinsine ve koltukta oluşan kir ve leke sorununa uygun koltuk temizleme yöntemi seçmezseniz koltuğunuz kullanılmaz hale gelebilir.

Bu nedenle öncelikle kanepenin nasıl temizleneceği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Koltuk temizliğinde temizlik koltuk yüzeyinde biriken tozların ve koltuk kumaşında bulunan çay, meyve suyu, su, salça, çikolata gibi lekelerin çıkarılması yöntemidir. Ancak derin bir
koltuk takımı temizliği için koltukların temizlenmesi yeterli değildir. Derin bir temizlik, doğru ve etkili tekniklerle kolay leke çıkarma, parlak bir koltuk yüzeyi için profesyonel koltuk yıkama firmaları ile temasa geçmek iyi bir çözüm olacaktır. 

 

Koltuk Nasıl Temizlenir? Koltuk Temizleme Yöntemleri

Koltuk Temizleme Yöntemleri

Konu koltuk temizliği olduğunda, cevap büyük ölçüde değişir. Profesyonel koltuk yıkama firmaları koltukları temizlemek için koltuk üzerindeki leke ve kumaş cinsine uygun su bazlı leke çıkarıcılar kullanırlar. .Kanepeyi piyasada bulunan kanepe temizleyicileri ile temizlemeden önce mutlaka kanepenin göze çarpmayan bir bölgesinde test etmelisiniz. Bu ürünlerle kanepeyi temizlerken kanepenin kumaşı ve lekesi çıkarılmalıdır. Koltukları temizlerken lekeye uygun ürünü seçmek, iyi bir sonuç almak için ovma tekniği kadar önemlidir.

Evde küçük bir çocuğunuz varsa, evcil hayvanınız varsa veya koltukta bir şeyler yiyip içiyorsanız, kazalar koltukta farklı türde olabilen lekelere neden olabilir. Profesyonel koltuk yıkama hizmeti veren temizlik firmaları, koltuklardaki lekeleri nasıl çıkaracağını soran müşterilerine en iyi hizmeti vermeyi amaçlar. Koltuk temizleme teknikleri ve deterjanlar koltuklardaki lekelerin çıkarılmasında etkilidir. Bu sayede lekeler için doğru deterjan, profesyonel koltuk temizleme ve vakumlama işlemleri kısa sürede sağlanabilmektedir. Profesyonel koltuk leke temizleme hizmetlerinden yararlanarak aynı zamanda koltuk süngerine nüfuz eden leke, koku ve tozu temizleme ve derinlemesine bir temizlik sağlama imkânına da sahip olursunuz.

İşe Koltuğunuzu Süpürerek Başlamak Önemli!


Koltuk temizleme işlemine önce süpürerek başlamak önemlidir. Temizliğin hakkını vermek istediğinizi biliyoruz, bu yüzden çok ince ama basit bir şekilde koltuk temizleme püf noktalarını paylaşacağız, hazırsanız başlayalım! Lütfen TV ünitesinin uzun süre tozdan temizlemediğinizi düşünün. Toz gösteriyorsa, bu süre zarfında TV'niz tozdan dolayı renk değiştirebilir. İşte koltuklarınız gerçekten bu durumda. Renkleri nedeniyle ne kadar kirli olduklarını gösteremeyebilirler, ancak temizlenmeleri gerektiğinden emin olun. Çünkü zamanla koltuklarınızda toz birikir ve dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir! Döşeme temizliği için kollarınızı sıvadıysanız, ilk olarak kanepenizi özel bir başlıkla (genellikle elektrikli süpürgeyi satın aldığınızda aksesuar olarak verilir) süpürmelisiniz. Bu sayede kanepenizdeki kırıntıları ve kaba kirleri temizlemek için süpürgenizi kullanabilirsiniz.

Koltuk Silme ve Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Arap Sabunu

Koltuk temizleme yöntemlerinden biri olan Arap sabunu çok eski yöntemlerden biridir.Temizlik ürünleri denilince ilk akla gelen Arap sabunu bazı temizlik ürünlerinden daha iyi bir işleve sahiptir. Doğal bir ürün olan sabun temizlikte oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Koltuğunuzu temizlemek için sabunu sıcak suda eritin, ardından bir bezi suya batırın, koltuk minderini ve kenarlarını silerek temizleyin. Artık temiz bir koltuğunuz var.

Sirkeli Su

Koltuk temizleme yöntemlerinden bir diğeri de sirkeli sudur. Pek hoş bir kokusu olmasa da etkili bir temizleyendir. Sirke birçok yerde ev temizliğinde kullanılmaktadır. Bakteri ve mikropları yok etme özelliği ile kumaş lekelerinin temizlenmesi tavsiye edilir. Koltukların kumaş ve genellikle kirli olmasından rahatsız olabilirsiniz. Şimdi sıcak su ve sirkeyi alın ve kanepenizi temizlemek için karıştırın. Daha sonra kanepenizin kirli kısımlarına sürün, sirke kokusu biraz mide bulandırıyor bu yüzden temizlik yaparken pencerelerinizi açın ve bütün gün havalandırmayı unutmayın. Ertesi gün ona bakarsanız koltuklarının tertemiz olduğunu görürsünüz.

Karbonatlı Su

Pek çok kişinin bilmediği koltuk kabartma tozu ile nasıl temizlenir sorusunun cevabını bu bölümde bulacağız, karbonat ile temizleme işlemine başlamadan önce malzemelere sirke eklemeniz gerekiyor. Koltuk temizleme ürünlerinden biri olan karbonatlı su hijyen açısından önemli bir üründür. Öncelikle hazırlanmış bir kaba 1-2 bardak sıcak su koyun, ardından bir yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve 5 yemek kaşığı sirkeyi üzerine dökün, hatırlamanız gereken derin bir kap seçmektir. Çünkü bu karıştırmadan sonra karışım iyice köpürür. Son olarak karışımınızı bir sprey şişesine dökün ve iyice çalkalayın. Karışımı lekenin üzerine dökmeden önce bir süpürge ile hafifçe tozunu alın ve tozun akmasına izin verin.

Bulaşık Tableti

Koltuğu temizlemenin en sevilen yollarından biri, koltuğu bulaşık tableti ile temizlemektir. Önce bir kovaya sıcak su doldurun ve bulaşık tabletini kabın içine koyun. Bir süre sonra tablet sıcak suda erimeye başlayacaktır Ayrıca çok az sirke koysanız da faydalı olacaktır. Tablet tamamen eridikten sonra karışımın çok azını kirli alana dökebilirsiniz. Zaman zaman uygulayabilir ve suyu emmemesi için yumuşak bir sünger ile temizleyebilirsiniz. Koltuğunuzu temizlemeye başlamadan hemen önce tozlu veya kirli bölgeyi elektrikli süpürge ile süpürün. Koltuk temizleme ürünlerinden yeni olan bu yöntem çok etkili olmaktadır.

Günlük hayatımızda kullandığımız soda da koltuk temizlemenin en etkili yollarından biridir. Boraks ve içerdiği amonyak kanepe temizliğinde kullanılan maddeler arasındadır. Basit lekelere en kısa sürede müdahale etmek isteyenler kanepeyi temizlemek için soda kullanabilirler.

Beyaz Sabun

Koltuk temizleme için en güzel kokulu olan yöntemdir. Beyaz sabun hem iyi bir temizleyici hem de mis kokusuyla evinizi güzel kokutacak bir maddedir. Kanepeyi temizlemenin püf noktaları arasında bence en etkilisi yumuşak bir bez veya süngerle geçirildiğinde doğrudan lekelere etki eden beyaz sabun. 2. ve 3. testte parlaklık ve hoş bir koku verir, burada dikkat etmeniz gereken detay, ilk temizlikten sonra yüzeyin kurumasını beklemeniz gerektiğidir.

24.3.2022

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.