En Kullanışlı Koltuk Kumaşı

Koltuk için seçim yaparken kumaş en önemli unsurdur. Kumaş, koltuğun görüntüsünün yanı sıra kullanım konforu, dayanıklılık ve temizlik gibi önemli faktörleri de etkiler. Ayrıca uzun süreli kullanım için rahat ve nefes alabilir bir kumaş tercih etmeniz, koltuğun konforunu ve kalitesini arttıracaktır.

En Kullanışlı Koltuk Kumaşı

Özellikle koltuğun sık kullanılacağı bir ortamda, kumaşın kalitesi ve dayanıklılığı çok önemlidir. Kısaca, koltuk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kumaş seçimi olmalıdır.

Koltuk Kumaş Çeşitleri

Koltuk kumaşı çeşitleri, birçok faktörün etkisiyle çeşitlenir. Bunlar arasında:

 • Malzeme: Kumaşlar, polyester, akrilik, naylon, ipek, pamuk, suni deri, gerçek deri gibi farklı malzemelerden yapılabilir.
 • Desen: Düz, çizgili, kareli, florallı, dantelli gibi farklı desenlere sahip olabilir.
 • Renk: Kumaşlar, bej, siyah, kahverengi, turkuaz, sarı, mor gibi farklı renklerde bulunabilir.
 • Dayanıklılık: Bazı kumaşlar, daha dayanıklı olduğundan ev ortamında kullanım için uygundur, ancak diğerleri daha hassas olduğundan dış mekanlar için uygun değildir.
 • Fiyat: Kumaşlar, malzeme, desen, renk ve dayanıklılık gibi faktörlere göre fiyatı değişebilir.

Koltuk Kumaşları ve Özellikleri

Her bir koltuk kumaşı çeşidi, farklı amaçlar için uygun olabilir. Seçimlerinizde etkili olacak kumaş çeşitleri arasında nubuk kumaş, kadife kumaş, pamuk kumaş, mikro kumaş, şönil kumaş, tay tüyü kumaş, deri kumaş ve keten koltuk kumaşları bulunmaktadır. Kumaş türü arasından seçim yaparken kendinize ve evinize en uygun olanı tercih etmeyi unutmayın.

 • Pamuk Koltuk Kumaşı: Pamuk, nefes alabilir bir malzemedir ve koltukta uzun süre rahat kalmanıza olanak tanır bu sebeple tercih edilen kumaş türlerinden biridir. Yumuşak ve konforlu bir malzemedir. Pamuk kolayca temizlenir. Pamuk, uzun ömürlü bir malzemedir. Aynı zamanda terlemeyi engeller ve sıcak havalarda soğuk soğuk havalarda sıcak hissettirir.
 • Kadife Koltuk Kumaşı: Kumaş seçiminde kadife tercih eden oldukça fazladır. Kadife koltuk kumaşı, evin diğer eşyalarıyla uyumlu bir görünüm sağlar ve evin genel görünümünü iyileştirir. Hava geçirmez yapısı sayesinde rahat ve konforlu bir ortam sağlar.
 • Mikro Fiber Koltuk Kumaşı: Mikro fiber koltuk kumaşı dayanıklıdır ve terletme yapmaz. Anti alerjen olması en önemli özelliğidir. Esnek yapısı nedeniyle koltukların şeklini kolayca almasına olanak tanır. Esnek koltuk kumaşı istiyorsanız koltuk kumaşında seçiminizin mikro fiber olmalı.
 • Şönil Koltuk Kumaşı: Şönil koltuk kumaşı sıcak tutar ve maliyeti oldukça azdır.
 • Keten Koltuk Kumaşı: Diğer kumaşlara göre daha dayanıklı olan keten kumaş toz çekmez ve çabuk kirlenmez. Doğal lif içeren bir malzemedir ve dolayısıyla çevre dostudur. Keten kumaş, nemi çabuk emebildiğinden, terlemeye neden olan durumlar için uygun bir seçimdir. Keten kumaş, kolayca temizlenebilir ve kolay bakım gerektirir.
 • Deri Koltuk Kumaşı: Deri koltuk kumaşı görünümü ile oldukça dikkat çeker ve ortama farklı bir hava kazandırır. Leke tutmaz ve anti alerjendir. Deri kumaş, doğal bir malzeme olduğu için, uzun süreli kullanım için dayanıklıdır ve kolayca deforme olmaz. Uzun süreli oturma pozisyonlarında rahatsızlık vermez.
 • Tay Tüyü Koltuk Kumaşı: Kadife kumaşa benzerdir. Fiyat konusunda ise kadife kumaştan daha uygundur. Leke tutmaz ve yırtılmaya karşı dayanıklıdır. Tay tüyü kumaş, iyi bir ısı tutma kapasitesine sahiptir ve bu nedenle soğuk havalarda rahat bir oturma ortamı sunar.
 • Nubuk Koltuk Kumaşı: Nubuk kumaş seçeneği ile ısıya karşı dayanıklı, maliyeti az ve leke tutmayan bir kumaş seçebilirsiniz. Nubuk koltuk kumaşı, yumuşak ve kalın bir dokuya sahip bir kumaştır. Nubuk, deri gibi görünen ama aslında deriden üretilmeyen bir kumaştır. Nubuk koltuk kumaşı, güçlü, dayanıklı ve rahat olmasının yanı sıra, estetik açıdan da oldukça şık ve zarif görünebilir. Ayrıca, nem ve tozdan daha az etkilenir ve kolayca temizlenebilir. Nubuk kumaş seçeneği ile uygun fiyatlı şık bir koltuk oluşturulabilir.

En Kullanışlı Koltuk Kumaşı

En kullanışlı koltuk kumaşı hangisidir sorusuna cevap olarak bir şey söylemek doğru olmaz. Koltuk kumaşı seçiminde önemli olan ihtiyacınız olan kriterleri doğru belirlemektedir. Kumaşlar hakkında doğru bilgilere sahip olmak kararlarınızda etkili olacaktır. Her koltuk kumaşının özellikleri farklıdır. 

Seçeceğiniz kumaştan istediğiniz performans için koltuk takımlarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Bütçe konusu da seçimleriniz de etkili olabilecek bir konudur. Seçkin koltuk tasarımlarında farklar oluşturmak istiyorsanız kumaş buna yardımcı olacaktır. En güzel seçeneklere Kınık mobilya üzerinde güvenilir ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Koltuk Kumaşı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Koltuk kumaşı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler bulunmaktadır.

 • Dayanıklılık: Koltuğunuzu uzun süre kullanmak istiyorsanız, dayanıklı bir kumaş seçmelisiniz. Kumaşın kalitesi, dokusu, renkli olup olmaması, nem ve rutubet yapısı, günümüzde mevcut olan kumaşların en önemli özellikleridir.
 • Konfor: Koltuğunuzun kumaşı, konforlu olmalıdır. Yumuşak ve rahat olmalıdır. Kumaşın esnekliği, hava geçirmezliği ve nem emme özelliği de konfor düzeyinizi etkileyebilir.
 • Temizlik ve Bakım: Koltuğunuzun kumaşı kolayca temizlenebilmeli ve bakım gerektirmemelidir. Kumaşın renkli olup olmaması, yapısı, dokusu temizliği etkiler.
 • Renk ve Model: Koltuğunuzun kumaşı evin genel görünümüne uygun olmalı ve istediğiniz renkte ve modelinde olmalıdır.
 • Fiyat: Koltuğunuzun kumaşının fiyatı, kalitesi, dayanıklılığı, temizlik ve bakım ihtiyacı gibi faktörlere göre değişebilir.
 • İlave Özellikler: Kumaşın kolayca yıkanabilmesi, aşındırılmaz olması, nem emme özelliği gibi ilave özelliklere dikkat etmelisiniz.

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, koltuk kumaşı seçiminizi yapabilirsiniz. En uygun seçeneği bulmanıza yardımcı olacaktır. Söz konusu kumaşlar ile farklı görünümler kazanabilir uzun yıllar keyfini sürebilirsiniz.

Kumaştaki Temizlik Seviyesi ve Kalite

Koltuk kumaşının temizlik seviyesi ve kalitesi, kumaşın dokusu, yapısı ve özelliklerine göre değişebilir. Koltuk kumaşının dokusu, kumaşın temizliği ve bakımı için önemlidir. Daha yoğun dokulu kumaşlar, lekelerin görünürlüğünü ve temizlenmesini zorlaştırabilir. Koltuk kumaşının yapısı, kumaşın dayanıklılığı ve temizlenme sıklığına etki eder. Daha sağlam yapılı kumaşlar, daha uzun süre dayanıklı ve daha az bakım gerektirir. 

Koltuk kumaşının nem emme özelliği, hava geçirmezliği ve esnekliği, kumaşın temizliği ve bakımına etki eder. Renkli kumaşlar, lekelerin görünürlüğünü ve temizlenmesini zorlaştırabilir. Beyaz ve açık renkli kumaşlar, daha kolay temizlenebilir. Bazı kumaş türleri, kolayca temizlenebilir ve dayanıklıdır, ancak daha pahalıdır. Diğer kumaş türleri ise ucuzdur, ancak daha az dayanıklı ve kolayca lekelenebilir. Bu faktörlere göre, koltuk kumaşının temizlik seviyesi ve kalitesini değerlendirebilir ve en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

22.2.2023

 
Copyright © 2023 Kınık Mobilya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi - Çorlu Mobilya

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.